Coronavirüs hakkında bilinmesi gerekenler

Coronavirüs nedir ?

Deve, kedi, yarasa gibi bazı hayvanlarda tespit edilebilen; hayvandan insana, insandan insana bulaşabilen, insanlar arasında da hastalık yapabilen geniş bir virüs ailesidir. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve son olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan 2019-nCoV sayılabilir.

Yeni Coronavirus (2019-nCoV) nasıl ortaya çıktı?


       ilk defa gündeme gelmesi, 2019 yılının Aralık ayında olmuştur. Çin'in Wuhan kentinde bulunan, deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişi ve aynı dönemde marketi ziyaret eden        pek çok kişide akciğer infeksiyonu tespit edilmiştir. 7 Ocak 2020 tarihinde ise hastalığa neden olan virüsün Coronavirüs ailesinden olduğu anlaşılmış ve virüse Yeni Coronavirus 2019 (2019-nCoV) adı verilmiştir.      

Hastalığın bulaşma yolları nelerdir?

Hastalığın solunum yolu ile bulaştığı düşünülmektedir. Öksürük, hapşırık vb. esnasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları; diğer kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Bugüne dek edinilen bilgilere göre 2019nCov; insanlar, gıdalar ve hayvanlar yoluyla bulaşmaktadır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Kuru öksürük hastalığın başlıca belirtileridir. *özellikle yaş almış hastalarda ve altta yatan bir başka hastalığı olanlarda enfeksiyon daha ağır seyredebilmektedir.

Hastalığa karşı hangi önlemler alınabilir?

Tüm hastalıklara karşı kendimizi korumamız önemlidir. Coronovirüs de kendimizi korumak için çaba sarf etmemiz gereken hastalıklardan bir tanesidir. Tüm hastalık risklerinde olduğu gibi paniğe kapılmadan, temel korunma gerekliliklerini yerine getirmeliyiz. Şu ana kadar Dünya Sağlık Örgütü ve benzer sağlık kuruluşları tarafından virüsten korunmak için yapılan öneriler şunlardır:

- Hâlihazırda aşısı bulunmadığı için en etkili yöntem hasta kişilerle temastan kaçınmaktır. - Eller sabun, su, alkol bazlı temizleyicilerle sık sık dezenfekte edilmelidir. - Temiz olmayan eller ile göz, ağız, burun vb. teması yapılmamalıdır. - Öksürme / hapşırma sırasında ağız ve burun kapatılmalıdır. - Et ve yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilerek tüketilmelidir. - Kalabalık ortamlarda maske takılmalıdır. - Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler alınmalı, dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. - Grip belirtisi gösteren kişilerle temastan kaçınılmalıdır. - Çiftlik hayvanları ya da vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınılmalıdır. - Hastalığın belirtileri görüldüğünde önemsemezlik etmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

UNUTMAYIN: HASTALIKTA SAĞLIKTA, ECZACINIZ YANINIZDA...

BATMAN ECZACI ODASI

2484 26.02.2020