BASIN AÇIKLAMASI -

 

 

 

BASIN AÇIKLAMASI
 

 Bugünlerde yerel medyada yer alan haberlerde “ Batman Belediyesi, Ticaret İl Müdürlüğü ve Maliye Denetmenleriyle birlikte; lösemi, kronik rahatsızlığı bulunan hastalar, kanser hastaları ile korona virüsüne karşı koruma amaçlı kullanılan maskelerin satışını yapanlara yönelik fiyat denetimi gerçekleştirdiği, Batman’da 120 eczane, 40 medical malzeme satışı yapan işyeri, 4 ecza deposunda gerçekleştirilen denetimlerde depolarda paketi 9 liradan satışa sunulan maskelerin eczanelerde 74 liraya kadar varan fahiş fiyatlarla vatandaşa satılması üzerine cezai işlem başlatan denetim ekiplerinin, maske fiyatlarını yüksek meblağlarla satışa sunan 16 eczane hakkında resmi işlem gerçekleştirerek haklarında tespit tutanağı düzenlediği” şeklinde haber yer almıştır.

Bilindiği üzere; aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan  Coronavirüs 400'den fazla çeşidi bulunmakta olup bunların içinden sadece 4'ü insanlarda hastalığa yol açmaktadır. 

Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen Koronavirüs (corona virüs) daha önce 2002’de çıkan SARS ile 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptandır. Soğuk algınlığına benzer bir tabloyla ortaya çıkan coronavirüsün (koronavirüs) 2020’de çok ağır tablolarda seyrettiği bilinmektedir. Coronavirüs yani koronavirüs salgını şu anda pek çok ülkenin ortak sorunlarından birisi olmuştur. En son Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) pandemi (salgın) olarak nitelendirilebileceğini duyurmuştur.  Çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı bu virüsün yeni çıkan hali oldukça ağır ve olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Coronavirüs, hayvanlardan insanlara sıçrama yapan virüslerdendir. Bu virüs insanlara geçtiği zaman mutasyona uğrar ve insanlar arasında yayılabilmektedir.

Coronavirüs, korunma yolları gripten korunma yollarına benzemektedir. Bu hastalıktan korunmak için el hijyeni son derece önemlidir. Coronavirüs korunma yolları olan bir hastalık olup sadece Corona virüsü değil pek çok hastalıktan korunmada el hijyeni birinci sırada yer almaktadır. Eller mutlaka temiz tutulmalıdır. Eller iyice temizlenmeden, ağıza, buruna ya da göze dokunulmamalıdır. Eller su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Alkol bazlı el antiseptiğinden de el temizliğinde faydalanmak mümkündür. Hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık kağıt mendil tercih edilmelidir. Mendil bulunamıyorsa, kollardan biri ağız ve burun bölgesine götürülerek çıkacak damlacıkların havaya yayılması engellenebilir. Coronavirüs koruyucu maske kullanımı önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanarak bu hastalığın başkalarına bulaşması önlenebilmektedir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak hastalıktan korunmak için alınacak önlemlerdendir.

Coronavirüs, korunma yolları gripten korunma yollarının başında gelen maske ve dezenfekte ürünlerin, tıbbi ilaç ve ürünlerde olduğu gibi vatandaşa eczaneler üzerinden ulaştırılması sağlanması gerekirken, özellikle depolar ve bu ürünleri  üretim ve temin eden işletmelerin söz konusu ürünleri yurt dışına pazarlamaları ve yurt içinde kalan ürünlerin de karaborsa tabir edilen yasa dışı yapılanmanın bünyesine girmesi nedeni ile yurt içinde bulunan eczaneler  ekonomik ürün bulma ve hatta bu ürünlerin temini konusunda dahi sıkıntı yaşamaktadır. Temin edilen ürünlerin de fahiş fiyat ile eczanelere alımı söz konusu olmaktadır.

Yerel medyaya yansıyan şekilde Batman’da bulunan eczanelerin hiç birin de söz konusu ürünlerin makul bir fiyata alınarak vatandaşa fahiş fiyatlarla arz edildiği hususu söz konusu değildir. Asıl incelenmesi gereken konunun bu ürünlerin  eczanelere maliyetidir. Üye eczanelerimizden hiçbirinin halkın sağlığının tehdit altında olduğu bu süreçte, ekonomik kaygı ile hareket etmediğinin, bu ürünlerin temini halinde halka her hangi bir kar amacı gütmeden ulaştırılmasının sağlanacağı bilinmelidir.

Yerel haberde her ne kadar Batman’da bulunan 120 eczanenin denetlendiği ve 16 eczane hakkında tutanak tutularak cezai işlem başlatıldığı yönünde haberler yer almakta ise de; Batman’da hali hazırda faaliyet gösteren 112 eczane bulunmaktadır. Ayrıca yaptığımız incelemede eczanelerimizden sadece 16 tanesi ziyaret edilmiş ve maske bulundurulup bulundurulmadığı, maskelerin hangi fiyattan alınıp, hangi fiyata satıldığı sorgulanmış, yapılan incelemede de basına yansıdığı şekilde fiyatlarda fahiş bir durumun olmadığı anlaşılmıştır.

Yapılan bu tür haberler ile içinde bulunduğumuz süreçte en önemli rolü üstelenen, sürecin en az hasar ve can kaybıyla atlatılması için elinden gelen her türlü özveriyi yapmaya çalışan  eczaneler ve eczacı arkadaşlarımızın bu şekilde töhmet altına alınması tamamen haksız bir tutumdur.

Denetim yapan birimlerin öncelikle gerekli malzemelerin üretim merkezlerinden eczanelere ulaştırılması aşamasına kadar tüm aşamalarda denetimi sıklaştırması, söz konusu malzemelerin vatandaşlara ekonomik olarak nasıl ulaştırılması gerektiği konusunda çalışmalar yapmalıdır.  Eczanelerimizin tamamının,  bu tür ürünlerin vatandaşa ulaştırılması konusunda herhangi bir maddi menfaat beklemeden ve kar marjı gütmeden çalışmaya hazır olduğunu kamu oyu ile paylaşıyoruz.

Batman Eczacı Odası olarak içinde bulunduğumuz süreçte kendimize görev addettiğimiz çalışmalara başlanmış, Türk Eczacılar Birliği tarafından, virüsten korunma amacıyla bilgilendirme ve uyarı içerikli  pankart ve afişler düzenlenmiş, hazırlıkların tamamlanmasından sonra, şehrimizin önemli ve işlek noktaları ile  sağlık kuruluşları ve eczanelerde teşhiri sağlanacaktır.

Özellikle okulların salgın hastalıkların en kolay yayılma alanı olduğu ve  potansiyel risk taşıdığı bilinmektedir. Bu bilinç ile Batman Eczacılar Odası olarak, çocuklarımızın güvende olması ve salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacı ile Batman’da bulunan okullarımızın tamamına hijyen ve temizlikte kullanılmak üzere dezenfektan ürün temini konusunda da çalışmalara başlanmıştır.

Tüm bu nedenlerle dünyayı saran virüsün, ülkemizde en az hasar ala atlatmaya çalıştığımız bu  zor süreçte, en önemli rollerden birini üstlenen eczanelerimiz ve ülkenin selameti için gerekli fedakârlıklara hazır olan eczacılarımızın bu tür gerçek dışı haberler ile yıpratılmasının doğru olmadığı, aksine bu zor süreçte tüm birimler ile birlikte danışıklı ve özverili bir şekilde çalışmamız gerektiğini,

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                 BATMAN ECZACI ODASI

                                                                                                                                                                                                             YÖNETİM KURULU ADINA

                                                                                                                                                                                                                BAŞKAN

                                                                                                                                                                                                             Uzm. Ecz. Adnan Bayhan

191 13.03.2020