ÜÇ MAYMUNU OYNAMAK

Bazı meslektaşlarımızın uzun süredir belirtikleri gibi ?Eczacının yok oluşu? olanca hızıyla sürmektedir. Eczacıya hırsız, üçkâğıtçı ve çete muamelesi yapan hükümet yetkilileri, koordineli bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedirler.

            İlgili kişiler çıkardıkları ucube fiyat kararnameleriyle eczacının elindeki stokları bedelsiz kamulaştırdılar. Muayene ücretlerinin eczacının üzerinden tahsilini sağlayıp, eczacıyı tahsil memuru haline getirdiler. Protokollerdeki indirimi % 4,5?lere kadar çıkarıp, ilaçların kar oranlarını indirerek mesleği ekonomik dar boğazın içine çektiler.

            Şimdi ise daha büyük oyunlarla karşı karşıyayız. Haksız bir şekilde binlerce eczacının anlaşmalarını fes ederek ve eczacıları çete oluşumunda yer alan bireyler gibi göstererek, bu sektörü güvenilmez ve iş yapmaz görünümüne sokmak için olanca güçleriyle harekete geçtiklerini müşahede ediyoruz. Bu şekilde davranmakla, güçlü şirketlerin eczane açmalarını kolaylaştırmayı hedeflediklerini bilmemiz gerekmektedir.

            Hesaplı ve koordineli faaliyetlerle eczacı yok edilmek istenirken bizler ne yapıyoruz? Kocaman bir ?Hiç bir şey? dersek yalan olmaz herhalde. Çünkü oluşturduğumuz yeni TEB yapısı içinde birkaç kişi hariç (üretip koşturanları hepimiz izlemekteyiz) iş üretenin olmadığını görmekteyiz. Bir yerlerde ? illaki ben olmalıyım? zihniyetiyle hareket edenlerin yine iftira ve dedikodu üretmekten başka bir şey yapmadıklarını görmekteyiz. Yaptığımız uyarıları dikkate almayan, seçimlerde art niyetle hareket eden, insanlarımızın hassasiyetlerinden faydalanarak gemisini yürütmeye çalışanlardan bir üretimin çıkmayacağını ve mesleğimize katacak bir şeylerinin olmadığını yinelemek istiyoruz.

            Oluşan yeni TEB heyetine alkış tutulduğunda, bizler bugünü eczacılık açısından tarihe düşülmüş kara bir leke olarak değerlendirmiştik. Tartışılsın diye konuyu irdelediğimizde dahi bazı art niyetli meslek yöneticilerimiz ?Bu yazıları yazan Başkanları Haysiyet Divanına sevk edelim? demekten geri kalmamışlardır. Bu düşünceleri taşıyan meslektaşlarımız, Diyarbakır da meslektaşlarımıza yönelik yapılan tirajı-komik operasyona da alkış tutmuş, konuyla ilgilenenleri de uyarmaktan sıkılmamışlardır. Daha öncede belirttiğimiz gibi

347 19.01.2012