ECZACI KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

Son günlerde gazete ve televizyonlarda Siirt ilimizdeki ilaç yolsuzluğu ile ilgili sıkça haberler geçmektedir. Olay, Siirt ilimize bağlı Kurtalan ilçesindeki bir Tıp merkezi ve Devlet Hastanesi çalışanları ve bağlantılarının karışmış olduğu ilaç yolsuzluğu ile alakalı olarak vuku bulmuştur.

Unutulmaması gereken nokta şu ki bu gibi olaylarda asıl suçluların cezalandırılmadığı ve bütün faturanın eczacıya çıkarıldığı gerçeğidir. İlaç yolsuzluklarında baş sorumlu; hastayı görmeden ilacı yazan doktorlardır. Bu yazım işi ile hem çalıştığı kurumun menfaati güdülür hem de şahsi menfaatler söz konusudur. Siirt " teki olayda da durum bundan ibaret olduğundan adı geçen doktorlar tutuklanmıştır. Bu olayda hiçbir eczacımız gözaltında veya tutuklu değildir.

Yönetim Kurulumuz, bu tür suçlara karışanlara gerekli yaptırımların yapılmasını memnuniyetle izlemektedir. Temiz toplum adına bu gibi denetimlerin sıklıkla yapılmasını ve suçlu olanların cezalandırılmasını arzu etmekteyiz. Yetkililerden tek ricamız kurunun yanında yaşın yanmasına müsaade edilmememsidir.

Umarım bu durumdan hem hekim arkadaşlarımız hem de etik davranışları hiçe sayıp diplomasını satan (para karşılığı kiraya veren)meslektaşlarımız gereken dersi çıkarırlar. Gazete ilanlarından ya da şahıslar aracılığı ile diplomalarını yüksek bedellerle satan eczacılar şunu bilmeliler ki bütün masraflar yolsuzluk yolu ile çıkarılır ve bu durum kendilerine de fatura edilir.

Durumu bütün meslektaşlarımın bilgisine saygılarımla sunarım.

 

 

 

 

 

 

                                                                           

                                                                           44.BÖLGE BATMAN SİİRT MUŞ

296 18.01.2012