BÜYÜME HORMONU İLAÇLARININ REÇETESİZ SATIŞI HAKKINDA..Birliğimize T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu?ndan gelen 20.11.2012 tarihli yazı ekte iletilmekte olup, yazıda Kuruma ulaşan şikayetlerde, ülkemizde son zamanlarda özellikle erişkinler tarafından büyüme hormonu ilaçlarının endikasyonu dışında (sporcular tarafından doping amaçlı veya vücut geliştirmek üzere, yağ eritici özelliğinden dolayı da kozmetik amaçlı) gittikçe artan oranlarda suistimale açık şekilde bilinçsizce kullanılmakta olduğu, söz konusu ilaçların kullanıcılar tarafından eczanelerden reçetesiz şekilde satın alınarak temin edildiği belirtilmektedir.

Mutlaka endokrin uzmanı hekimin gözetiminde ve belirlenen endikasyonlarda uygun görülen dozlarda kullanılması gereken bu ilaçlar, kanserojen etki gösterme, kan şekeri dengesini bozma ve tiroid fonksiyonlarını bozma gibi istenmeyen çok sayıda ve ciddi yan etkiler doğurabilmektedir.

6197 sayılı Kanun Madde 24 uyarınca ?Reçete mukabilinde verilmesi meşrut olan ilaçların reçetesiz verilmesi ve zehirli ve müessir maddelerin eczanelerde toptan satılması yasaktır.? hükmü doğrultusunda,

Büyüme hormonu içeren preparatların eczanelerden reçetesiz olarak satılmaması, aksi halde İl Sağlık Müdürlüklerince yapılan denetimler ve tespitlerde aksi hareket eden eczaneler hakkında 6197 Sayılı Kanun Madde 24 ve Madde 44?e aykırılıktan cezai işlem uygulanması durumu söz konusu olacağından bilgilerinize sunulur.

BATMAN ECZACI ODASI


TİTCK'dan gelen yazı için tıklayınız.