İLAÇTA SAHTECİLİĞİN TEK ÇÖZÜMÜ; İLACI ECZANEDEN ALMAKTIR!


 

                                                                                                                                                          16 Şubat 2012
                                                                                        BASIN AÇIKLAMASI


?Altuzan? isimli kanser ilacının piyasada sahtelerinin olduğu yönündeki haberler vatandaşları paniğe sevk etmeden, tüm yetkilileri konu hakkında araştırma yapmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye çağırıyoruz?

Değerli Basın Mensupları,


Bugün bazı basın yayın organlarında çıkan ?Altuzan? isimli kanser ilacının Türkiye?de piyasada sahtelerinin olduğuna yönelik haberler üzerine, İlaç Takip Sistemi?yle ilgili bazı bilgileri paylaşma gereği doğmuştur. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; Roche firması tarafından ülkemizde satışı devam eden söz konusu kanser ilacıyla ilgili resmi mercilerden herhangi bir uyarı ya da bilgilendirme Birliğimize ulaşmamıştır. Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye?deki bütün eczanelerde uygulanan İlaç Takip Sistemi ile piyasada sahte ilaç bulunması imkansızdır. Çünkü sistem sayesinde,  bir ilacın üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar ki her aşaması; hangi eczanede kaç adet bulunduğu; hangi hastaya ne kadar verildiği gibi ilaçla ilgili tüm bilgiler sisteme kaydedilerek veri tabanında saklanır. Bu nedenledir ki, eczaneden alınan hiçbir ilacın sahte olması mümkün değildir.


Öte yandan, merdiven altı üretim diye tabir ettiğimiz, kim tarafından nasıl üretildiği belli olmayan ve piyasadaki değerinin çok çok altında satışa sunulan ilaç ve benzeri ürünler, ?Amerikan Pazarı? diye adlandırılan yerlerde ya da internet üzerinden halka sunulmakta, adeta patlamaya hazır birer ?mayın? olarak sağlığı tehdit etmektedir. Bugün haberlere konu olan ?Altuzan? isimli ilacı kullanan vatandaşlarımızı bir kez daha, ilaçlarını hekim kontrolünde ve mutlaka eczanelerden almaları konusunda uyarıyoruz.

Vatandaşlarımızın üzerinde adeta bir kara bulut gibi dolaşan ilaçta sahtecilikle olan mücadelemizin devam edeceğinin altını çizerek, konuyla ilgili tüm yetkili kişileri göreve davet ediyor, konunun araştırılarak bir an önce kamuoyunun bilgilendirilmesini talep ediyoruz.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

<

17.02.2012 12:01:22    Okunma :2275
Adres:    Bahçelievler Mahallesi 40. Cadde No:19

Telefon: 0 488 212 86 87 / 0488 213 80 19

Fax  : 0488 212 43 85