Kök Hücre Bağışı Hakkında

TEB 22. Bölge Malatya Eczacı Odamız üyelerinden meslektaşımız Ecz.Mehmet AKGÜN akut lenfoblastik lösemi(ALL) hastalığı ile mücadele etmekte olup hastalığın tedavisi için uygun kök hücrenin transfer edilmesi gerekmektedir. Kök hücre nakillerinde alıcı ve verici arasındaki uyumu tespit etmek amacı ile doku antijenlerine bakılmakta, doku antijenleri ise özellikleri nedeniyle 10.000'den fazla farklılıklardan oluşmaktadır. Bu nedenle, nakil bekleyen hastalara yardımcı olabilmek adına uygun bir bağışçının bulunabilmesi için doku antijeni özellikleri bilinen ve kemik iliği / periferik kök hücre bağışçısı olmayı kabul eden çok sayıda gönüllüye gereksinim bulunmaktadır.
Birliğimiz, hem meslektaşımız Ecz. Mehmet AKGÜN için Malatya Eczacı Odamız tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasının daha da güçlenmesine destek sağlayabilmek hem de en yakın sağlık danışmanı olan eczacılarımızın konu hakkında doğru bilgilendirmelerle etkin yönlendirmeleri yapabilmelerine imkan sağlayabilmek amacı ile Türk Kızılay'ı ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Yapılan bu görüşmeler doğrultusunda, Kızılay Kök Hücre Koordinasyon Merkezi-Operasyon Müdürlüğü tarafından hazırlanan kök hücre bağışı hakkında bilgilendirme metni ve "Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formu" ekte sunulmakta olup nasıl ve nerede bağışta bulunulabileceği ile ilgili ayrıntılı bilgiye Türk Kızılayı'nın resmi internet sitesi olan www.kanver.org adresinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca, talebiniz doğrultusunda Türk Kızılayı bağışçı kazanım uzmanları ile iletişime geçilerek konuya ilişkin bölgenizde eğitim organizasyonları düzenlenebilecektir.

Odanız üyelerinin ve çalışanlarımızın konu hakkında bilgilendirilmesi, Odanız tarafından eczacılara yönelik olarak yapılacak organizasyonlar içerisinde yaklaşık 30 dakika süren bu farkındalık eğitimlerine de yer verilmesi pek çok hasta için umut kaynağı olacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

BATMAN ECZACI ODASI


"ÖNE ÇIK, HAYAT KURTAR" Bilgilendirme Metni için tıklayınız

Onam Formu için tıklayınız.06.04.2016    Okunma :1139
Adres:    Bahçelievler Mahallesi 40. Cadde No:19

Telefon: 0 488 212 86 87 / 0488 213 80 19

Fax  : 0488 212 43 85